

Fragment wstępu
Adam Stefan Sapieha jako długoletni ordynariusz jednej z kluczowych diecezji w Polsce odegrał istotną rolę w dziejach polskiego Kościoła i narodu. Przez cały okres swojego pasterzowania działał na wielu płaszczyznach, a jedną z nich była działalność społeczna. Charakteryzuje się ona aktywnością wykraczającą poza standardowe obowiązki związane z wykonywaną pracą i jest ukierunkowana ku drugiemu człowiekowi oraz realizacji dóbr wspólnych społeczności, w której się żyje. Przyglądając się działalności społecznej krakowskiego ordynariusza należy pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim był on przedstawicielem Kościoła katolickiego, który będąc wspólnotą ludzi wierzących z samej swej natury instytucjonalnej posiada charakter społeczny i jego aktywność wyraża się w społeczeństwie oraz za jego pośrednictwem. Kościół nie jest oddzielony od świata, ale jest z nim ściśle związany. Adam Stefan Sapieha doskonale to rozumiał i przez całe życie był szczególnie wyczulony na zmiany zachodzące w świecie oraz ich oddziaływanie na ludzi wierzących. Niewątpliwie istotną rolę w całej jego postawie ku społeczeństwu i drugiemu człowiekowi odegrało jego arystokratyczne pochodzenie oraz korzenie rodzinne o silnych tradycjach społecznikowskich. Wreszcie czasy w jakich przyszło mu żyć, przełom XIX i XX w. to okres powstawania i kształtowania się katolickiej nauki społecznej, która odegrała istotną rolę w ukierunkowaniu i wzmacnianiu jego naturalnych przymiotów.
Niniejszy tom jest próbą wyodrębnienia nurtu działalności społecznej Adama Stefana Sapiehy spośród pozostałych określonych jako działalność polityczna, charytatywna, kościelno-organizacyjna i duszpasterska oraz wskazanie zagadnień dotąd szerzej nie omawianych. W dotychczasowych opracowaniach niektóre aspekty działalności społecznej krakowskiego hierarchy ściśle łączą się z jego aktywnością charytatywną i trudno jest czasem wyznaczyć wyraźne granice między nimi.
Redaktorzy proponują ująć aktywność społeczną Adama Stefana Sapiehy dwutorowo. Po pierwsze, przez pryzmat jego zaangażowania w różne formy pracy społecznej, a po drugie przez to jak był odbierany i postrzegany w społeczeństwie oraz poprzez oczekiwania jakie względem niego wyrażano. W dotychczasowej literaturze przedmiotu nie znajdujemy kompleksowego zestawienia tej problematyki. Informacje są rozproszone i często jedynie zasygnalizowane. „Książę Niezłomny” i „Wielki Jałmużnik” przez całe swoje życie angażował się w działalność społeczną bardzo szeroko. Pozyskane dokumenty źródłowe ukazują krakowskiego ordynariusza, który zasiadał jako członek w różnego rodzaju gremiach, organizacjach społecznych, fundacjach i stowarzyszeniach oraz aktywnie w nich działał. Angażował się w prace nie tylko placówek działających na terenie diecezji, a później archidiecezji, ale także czynnie uczestniczył w pracach tych, które funkcjonowały poza granicami Polski oraz wspierał indywidualne inicjatywy.
Spis dokumentów
Nr 1 Notatka ks. Adama Stefana Sapiehy o zadaniach związków parafialnych we Lwowie, Lwów, początek XX w.
Nr 2 Notatki ks. Adama Stefana Sapiehy dotyczące organizacji związków parafialnych, Lwów, początek XX w.
Nr 3 Referat ks. Adama Stefana Sapiehy o statucie i zadaniach związków parafialnych, Lwów, początek XX w.
Nr 4 Referat ks. Adama Stefana Sapiehy o zadaniach związków parafialnych na podstawie statutu, Lwów, prawdopodobnie 1901 r.
Nr 5 Notatka ks. Adama Stefana Sapiehy dotycząca czasopisma katolickiego „Przedświt” spisana na żądanie abp. Józefa Bilczewskiego, 1902 r.
Nr 6 Pismo Artura Zaremby Cieleckiego do abp. Adama Stefana Sapiehy z notatkami dotyczącymi kółek rolniczych, Lwów, 4 czerwca 1912 r.
Nr 7 Pismo ks. Józefa Lipskiego do mecenasa w sprawie nadużyć Polskiego Towarzystwa Emigracyjnego, Cieszyn, 26 listopada 1912 r.
Nr 8 List Jana Hupki do bp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie zwołania komisji dotyczącej Polskiego Towarzystwa Emigracyjnego, Niwisko, 18 grudnia 1912 r.
Nr 9 List bp. Adama Stefana Sapiehy do Jana Hupki odmawiający powołania komisjido zbadania działalności Polskiego Towarzystwa Emigracyjnego, Kraków, 29 grudnia 1912 r.
Nr 10 List Jana Hupki do bp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie powołania komisji do zbadania działalności Polskiego Towarzystwa Emigracyjnego, Niwisko, 12 stycznia 1913 r.
Nr 11 List bp. Adama Stefana Sapiehy do Jana Hupki ponownie odmawiający powołania komisji do zbadania działalności Polskiego Towarzystwa Emigracyjnego, Kraków, 15 stycznia 1913 r.
Nr 12 Rozporządzenie bp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie prasy katolickiej, Kraków, 14 października 1913 r.
Nr 13 Odezwa z Książęco-Biskupiego Konsystorza Diecezji Krakowskiej do duchowieństwa o pomocy skautów w rolnictwie, Kraków, 5 sierpnia 1914 r.
Nr 14 List od komendanta Twierdzy Kraków Karla Kuka do bp. Adama Stefana Sapiehy z warunkowym pozwoleniem na wydawanie „Głosu Narodu”, Kraków, 15 grudnia 1914 r.
Nr 15 List bp. Adama Stefana Sapiehy do komendanta Twierdzy Kraków Karla Kuka w sprawie „Głosu Narodu”, Kraków, między 15 a 21 grudnia 1914 r.
Nr 16 List od komendanta Twierdzy Kraków Karla Kuka do bp. Adama Stefana Sapiehy z pozwoleniem na wydawanie „Głosu Narodu”, Kraków, 21 grudnia 1914 r.
Nr 17 List Stefana Czaplickiego z prośbą o pomoc dla Edmunda Wesołowskiego wywiezionego do obozu jeńców wojennych, ok. 1915 r.
Nr 18 Pismo Prezydium c. k. Namiestnictwa do bp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie nakazu przeprowadzenia młocki w całym kraju, Biała, 8 stycznia 1916 r.
Nr 19 List ks. Karola Lubianieca do bp. Adama Stefana Sapiehy dotyczący sytuacji Polaków na Litwie, Wilno, 25 września 1917 r.
Nr 20 List C. i k. Komendy Wojskowej w Krakowie do bp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie zamieszek ulicznych w Krakowie, Kraków, 23 kwietnia 1918 r.
Nr 21 List bp. Adama Stefana Sapiehy do bp. Henryka Przeździeckiego informujący o powołaniu komitetu mającego zająć się dostarczaniem materiałów do kazań, Kraków, 18 listopada 1918 r.
Nr 22 Pismo abp. Adama Stefana Sapiehy do bp. Augustyna Łosińskiego dotyczące założenia fabryki świec, Kraków, 31 marca 1920 r.
Nr 23 List Tymczasowego Komitetu Przygotowawczego do bp. Adama Stefana Sapiehy z prośbą o przejęcie przewodnictwa w komitecie budowy kościoła wotum za odzyskanie niepodległości pw. Królowej Korony Polskiej na granicy byłych trzech zaborów,, Warszawa, lipiec 1921 r.
Nr 24 Protokół z pierwszego zebrania Komitetu Budowy Kościoła pw. Królowej Korony Polskiej na granicy byłych trzech zaborów sporządzony przez sekretarza tego komitetu ks. Wilhelma Szymbora CM , Kraków, 17 października 1921 r.
Nr 25 Odezwa Komitetu Krakowskiego i Warszawskiego do społeczeństwa polskiego w sprawie budowy kościoła wotum w Jaworznie, bm., prawdopodobnie po 17 października 1921 r.
Nr 26 Zaproszenie na posiedzenie w sprawie utworzenia ogniska pracy religijno-społecznej w Jaworznie podpisane przez bp. Adama Stefana Sapiehę, Kraków, przed 5 listopada 1921 r.
Nr 27 List bp. Adama Stefana Sapiehy do bp. Augusta Łosińskiego w sprawie budowy Kościoła Królowej Korony Polskiej w Trójkącie Trzech Cesarzy, Kraków, 18 kwietnia 1922 r.
Nr 28 List Zarządu Centralnego do bp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie założenia Towarzystwa Zakładania i Organizowania Szkół Pracy na Wsi w Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa, 20 czerwca 1922 r.
Nr 29 List bp. Adama Stefana Sapiehy do nieznanego adresata w sprawie Hospicjum pw. św. Stanisława, Kraków, 23 marzec 1923 r.
Nr 30 List pasterski bp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie strajków robotniczych w Krakowie, Kraków, 15 listopada 1923 r.
Nr 31 Umowa między Rządem Polskim a bp. Adamem Stefanem Sapiehą dotycząca Instytutu pw. Św. Stanisława w Rzymie, 17 grudnia 1923 r.
Nr 32 Odezwa bp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie składek na Katolicki Uniwersytet Lubelski, Kraków, 1 września 1924 r.
Nr 33 Memoriał Polskiej Akademii Umiejętności w sprawie pomieszczeń w Hospicjum pw. św. Stanisława w Rzymie, Kraków, 7 listopada 1924 r.
Nr 34 List bp. Adama Stefana Sapiehy doprof. Jana Michała Rozwadowskiego w sprawie odrzucenia memoriału Polskiej Akademii Umiejętności dotyczącego pomieszczeń w Hospicjum pw. Św. Stanisława w Rzymie, Rzym, 19 listopada 1924 r.
Nr 35 List ks. Władysława Korniłowiczado bp. Adama Stefana Sapiehyz uwagami o Zakładzie Kuźnickim, Lublin, 12 grudnia 1926 r.
Nr 36 Notatka abp. Adama Stefana Sapiehy dotycząca zakazu chodzenia do teatrów i kin dla kapłanów, Kraków 1926 r.
Nr 37 List pasterski abp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie Young Men’sChristian Association (YMCA), Kraków, 6 kwietnia 1927 r.
Nr 38 Listabp. Adama Stefana Sapiehy do ministra Gustawa Dobruckiego w sprawie Hospicjum pw. św. Stanisława w Rzymie, Kraków, 18 kwietnia 1927 r.
Nr 39 List ministra Gustawa Dobruckiego do abp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie przyjęcia umowy pomiędzy Hospicjum pw. św. Stanisława w Rzymie a Polską Akademią Umiejętności, Kraków, 19 lipca 1927 r.
Nr 40 Przemówienie rektora kościoła pw. św. Stanisława ks. Józefa Florczaka podczas ingresu protektora kościoła abp. Adama Stefana Sapiehy, Rzym, 13 luty 1928 r.
Nr 41 Przemówienie abp. Adama Stefana Sapiehy jako protektora kościoła pw. św. Stanisława podczas ingresu, Rzym, 13 luty 1928 r.
Nr 42 Statuty Kościoła i Domu pw. św. Stanisława w Rzymie, Rzym, 22 luty 1928 r.
Nr 43 Projekt listu abp. Adama Stefana Sapiehy do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej sprzeciwiający się zmianom w składzie Kuratorium, Kraków, luty 1928 r.
Nr 44 List abp. Adama Stefana Sapiehy do ks. Stanisława Sapińskiego polecający budowę Katolickiego Domu Akademickiego oraz apel ks. Stanisława Sapińskiego do wiernych o wsparcie materialne budowy domu, Kraków, 30 marca 1928 r.
Nr 45 List ks. Stanisława Adamskiego do abp. Adama Stefana Sapiehy o planach dotyczących Stowarzyszenia Matki Bożej Dobrej Rady i Szkoły Domowej Pracy Kobiet w Kuźnicach, Poznań, 20 kwietnia 1928 r.
Nr 46 Odpowiedź abp. Adama Stefana Sapiehy do ks. Stanisława Adamskiego, Kraków, 7 maja 1928 r.
Nr 47 Brulion przemówienia abp. Adama Stefana Sapiehy na otwarcie Naukowego Instytutu Katolickiego w Krakowie, Kraków, 4 listopada 1928 r.
Nr 48 Pismo abp. Adama Stefana Sapiehy do bp. Augustyna Łosińskiego dotyczące domu dla chorych kapłanów w Zakopanym, Kraków, 20 stycznia 1930 r.
Nr 49 Pismo abp. Adama Stefana Sapiehy do bp. Augustyna Łosińskiego dotyczące budowy domu dla studentów w Krakowie, Kraków, 8 lutego 1930 r.
Nr 50 List pasterski abp. Adama Stefana Sapiehy o wychowaniu chrześcijańskim, Kraków, 19 marca 1930 r.
Nr 51 List abp. metropolity Adama Stefana Sapiehy do kard. Augusta Hlonda dotyczący zasad zaliczania obiektów kościelnych do zabytków, Kraków, 31 marca 1930 r.
Nr 52 List kard. Augusta Hlonda do abp. Adama Stefana Sapiehy o zmianach w projekcie statutu konstytucyjnego Akcji Katolickiej, Poznań, 16 lipca 1930 r.
Nr 53 List abp. Adama Stefana Sapiehy do kard. Augusta Hlonda o zmianach w projekcie statutu konstytucyjnego Akcji Katolickiej, Kraków, 24 lipca 1930 r.
Nr 54 Przemówienia abp. Adama Stefana Sapiehy w czasie poświęcenia Domu Akcji Katolickiej w Krakowie, Kraków, 27 październik 1930 r.
Nr 55 List abp. Adama Stefana Sapiehy do bp. Stanisława Adamskiego w sprawie poszukiwań redaktora „Głosu Narodu”, Kraków, 15 grudnia 1930 r.
Nr 56 List bp. Stanisława Adamskiego do abp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie poszukiwań redaktora „Głosu Narodu”, Katowice, 20 grudnia 1930 r.
Nr 57 Brulion listu pasterskiego abp. Adama Stefana Sapiehy o Akcji Katolickiej, Kraków, prawdopodobnie koniec 1930 r.
Nr 58 List od hr. Rodryka Romera do abp. Adama Stefana Sapiehy ze skargą na ks. Mariana Stopczaka i prośbą o jego przeniesienie do innej parafii, Inwałd, 5 luty 1931 r.
Nr 59 List o. Włodzimierza Ledóchowskiego SJ do abp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie Akcji Katolickiej, Rzym, 20 marca 1931 r.
Nr 60 Wskazania abp. Adama Stefana Sapiehy dla Akcji Katolickiej w sprawie zwalczania bezrobocia, Kraków, 21 sierpień 1931 r.
Nr 61 Odezwa abp. Adama Stefana Sapiehy do mieszkańców Krakowa w związku z aktem wandalizmu wobec kościoła OO. Bernardynów, Kraków, 14 listopada 1931 r.
Nr 62 Referat abp. Adama Stefana Sapiehy o istocie Akcji Katolickiej, prawdopodobnie 1932 r.
Nr 63 List ks. Leonarda Prochownika do abp. Adama Stefana Sapiehy o stosunku nauczycieli do Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, Wadowice, 11 marca 1933 r.
Nr 64 Sprawozdanie abp. Adama Stefana Sapiehy z rozmowy z ministrem spraw wewnętrznych Bronisławem Wilhelmem Pierackim na temat organizacji katolickich, Kraków, 15 marca 1933 r.
Nr 65 Pismo Jolanty Kopeckiej do abp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie Towarzystwa Opieki nad dziećmi głuchoniemymi, Kraków, 10 czerwca 1933 r.
Nr 66 List bp. Stanisława Adamskiego do abp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie organizacji Akcji Katolickiej, Katowice, 31 sierpnia 1933 r.
Nr 67 List abp. Adama Stefana Sapiehy do bp. Stanisława Adamskiego dotyczący Akcji Katolickiej w odpowiedzi na list z 31 sierpnia 1933r, Kraków, 6 września 1933 r.
Nr 68 List abp. Adama Stefana Sapiehy do kard. Augusta Hlonda w sprawie sprzeciwu Akcji Katolickiej wobec planów wprowadzenia koedukacji w Krakowie, Krzeszowice, 1 czerwca 1935 r.
Nr 69 List abp. Adama Stefana Sapiehy do kard. Augusta Hlonda, Kraków 18 czerwca 1935 r.
Nr 70 Orędzie abp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie strajków robotniczych w Krakowie, Kraków, 23 marca 1936 r.
Nr 71 List Józefy Łyskowskiej ze Stowarzyszenia Matki Bożej Dobrej Rady do abp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie statutu i regulaminu Szkoły Domowej Pracy Kobiet, Zakopane, 16 czerwca 1936 r.
Nr 72 Protokół z posiedzenia Kuratorium Fundacji Zakłady Kórnickie, Kórnik, 19 czerwca 1936 r.
Nr 73 Pismo Julii Benoni Dobrowolskiej do abp. Adama Stefana Sapiehy dotyczące zakładu dla chłopców w Rabce, Kraków, 13 sierpnia 1936 r.
Nr 74 Pismo Towarzystwa Polski Dom Ludowy w Orłach do abp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie budowy Polskiego Domu Ludowego w gromadzie Orły, Orły, 14 października 1936 r.
Nr 75 Akt nadania abp. Adamowi Stefanowi Sapieha tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, Kraków, 12 czerwca 1937 r.
Nr 76 List przedstawicieli Akcji Katolickiej z Wieliczki do abp. Adama Stefana Sapiehy dotyczący budowy domu katolickiego, Wieliczka, 18 czerwca 1937 r.
Nr 77 List abp. Adama Stefana Sapiehy do kard. Augusta Hlonda w sprawie zagadnień na konferencję episkopatu, Kraków, 25 czerwca 1937 r.
Nr 78 Fragmenty protokołu z Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski dotyczące wniosków abp. Adama Stefana Sapiehy, 30 czerwca 1937 r.
Nr 79 List abp. Adama Stefana Sapiehy do kard. Augusta Hlonda w związku z konferencją biskupów w Warszawie, Kraków, 4 września 1937 r.
Nr 80 List abp. Adama Stefana Sapiehy do kard. Augusta Hlonda, Kraków, 21 października 1937 r.
Nr 81 Pismo abp. Adama Stefana Sapiehy do ks. prałata Stanisława Janasika w sprawie sprawozdania finansowego Hospicjum pw. św. Stanisława za rok 1938, Kraków, 17 luty 1939 r.
Nr 82 Pismo o. Józefa Bocheńskiego do abp. Adama Stefana Sapiehy wyjaśniające sprawy finansowe Hospicjum pw. św. Stanisława w Rzymie, Rzym, 13 marzec 1939 r.
Nr 83 List rektora kościoła pw. św. Stanisława w Rzymie ks. Stanisława Janasika do abp. Adama Stefana Sapiehy dotyczący zarządzenia na wypadek wojny, Rzym, 27 lipca 1939 r.
Nr 84 List abp. Adama Sapiehy do ks. prałata Stanisława Janasika w sprawie Hospicjum pw. św. Stanisława w Rzymie, Warszawa, 3 sierpnia 1939 r.
Nr 85 Uchwała Rady Księży Prowizorów kościoła pw. św. Stanisława w Rzymie na wypadek wojny polsko-włoskiej podpisana przez abp. Adama Stefana Sapiehę, Warszawa, 3 sierpnia 1939 r.
Nr 86 Notatka abp. Adama Stefana Sapiehy w sprawie Ołtarza Wita Stwosza, Kraków, wrzesień 1939 r.
Nr 87 Sprawozdanie z rozmowy abp. Adama Stefana Sapiehy z niemieckimi władzami okupacyjnymi autorstwa ks. Juliana Groblickiego, Kraków, 5 października 1939 r.
Nr 88 List abp. Adama Stefana Sapiehy do wojewody Feliksa Mitury w sprawie wznowienia tygodnika religijnego, Kraków, 28 luty 1945 r.
Nr 89 Odezwa kard. Adama Stefana Sapiehy do duchowieństwa w sprawie zachęcenia młodzieży do uczestniczenia w lekcjach, Kraków, 10 maja 1946 r.
Nr 90 List Zarządu Filii Związku Zawodowego Artystów Scen Polskich przy Teatrze Nowym w Poznaniu do kard. Adama Stefana Sapiehy w sprawie rehabilitacji Kazimierza Fabisiaka, byłego dyrektora Teatru Polskiego w Krakowie, Poznań, 18 grudnia 1946 r.
Nr 91 Pismo od władz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej do kard. Adama Stefana Sapiehy z prośbą o wznowienie KSM w całej Polsce, Kraków, 14 kwietnia 1947 r.
Nr 92 Raport okresowy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie w sprawie zjazdu delegatów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej z udziałem kard. Adama Stefana Sapiehy, Kraków, 18 kwietnia 1947 r.
Nr 93 Raport okresowy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie dotyczący rozmowy kard. Adama Stefana Sapiehy z prymasem Augustem Hlondem między innymi o rozwiązaniu stowarzyszeń religijnych, Kraków, 29 listopada 1947 r.
Nr 94 Raport okresowy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie w sprawie wręczenia kard. Adamowi Stefanowi Sapiesze portretu, Kraków, 3 stycznia 1948 r.
Nr 95 Pismo kard. Adama Stefana Sapiehy do Księży Proboszczów i Rektorów Kościołów Miasta Krakowa dotyczące szkół bez nauki religii, Kraków, 3 czerwca 1948 r.
Nr 96 Sprawozdanie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie w sprawie komunikatu kard. Adama Stefana Sapiehy dotyczącego otwarcia szkół bez nauki religii, Kraków, 30 czerwca 1948 r.
Nr 97 Sprawozdanie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie w sprawie poświęcenia sztandaru Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieżyprzez kard. Adama Stefana Sapiehę, Kraków, 6 grudnia 1948 r.
Nr 98 Memoriał kard. Adama Stefana Sapiehy oraz bp. Zygmunta Choromańskiego skierowany do Bolesława Bieruta, Kraków, 22 grudnia 1948 r.
Nr 99 Informacja Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Partii Robotniczej w Krakowie dotycząca listu pasterskiego kard. Adama Stefana Sapiehy o szkołach Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Kraków, lipiec 1948 r.
Nr 100 Doniesienie agencyjne źródła „X” dotyczącego przyjęcia przez kard. Adama Stefana Sapiehę delegacji osób z nakazem wysiedlenia z Krakowa, Kraków, 19 kwietnia 1951 r.
Nr 101 Pismo ministra Kazimierza Mijala do kard. Adama Stefana Sapiehy w sprawie protestu dotyczącego wysiedleń mieszkańców Krakowa, Warszawa, 19 kwietnia 1951 r.
Nr 102 Doniesienie agencyjne źródła „Kot” dotyczącego wydania przez abp. Adama Stefana Sapiehę odezwy w sprawie przyjmowania osób wysiedlonych z Krakowa, Kraków, 23 kwietnia 1951 r.
Nr 103 Doniesienie agencyjne źródła „X” dotyczące wydania przez abp. Adama Stefana Sapiehę odezwy w sprawie przyjmowania osób wysiedlonych z Krakowa, Kraków, 27 maja 1951 r.
Nr 104 Pismo Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie do Urzędu do Spraw Wyznań w Warszawie w sprawie śmierci kard. Adama Stefana Sapiehy, Kraków, 24 lipca 1951 r.
Nr 105 Informacja dotycząca śmierci kard. Adama Stefana Sapiehy oraz wystawienia trumny w kościele OO. Franciszkanów Konwentualnych , Kraków, 24 lipca 1951 r.
Nr 106 Doniesienie agencyjne źródła „Cechmistrz” dotyczące wystawienia trumny z ciałem abp. Adama Stefana Sapiehy w kościele OO. Franciszkanów Konwentualnych, Kraków, 26 lipca 1951 r.
Nr 107 Meldunek dotyczący śmierci kardynała Adama Stefana Sapiehy, Kraków, 26 lipca 1951 r.
Nr 108 Fragmenty listów wiernych dotyczące pogrzebu kard. Adama Stefana Sapiehy, Kraków, 30 lipiec 1951 r.
Nr 109 Doniesienie agenturalne źródła „Saba” dotyczące pogrzebu abp. Adama Stefana Sapiehy, Kraków, 1 sierpnia 1951 r.
Nr 110 Raport okresowy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie w sprawie śmierci abp. Adama Stefana Sapiehy, Kraków, 4 sierpnia 1951 r.
Nr 111 Pismo Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego skierowane do Kurii Metropolitalnej w Krakowie w sprawie wręczenia dyplomu członka założyciela Towarzystwa Przyjaciół KUL kard. Adamowi Stefanowi Sapiesze, Lublin, 28 stycznia 1952 r.
Nr 112 Dyplom członka założyciela Towarzystwa Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dla kard. Adama Stefana Sapiehy nadany przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół KUL, Lublin, 28 stycznia 1952 r.